Miesten maajoukkue - pelatut A-maaottelut 1947-2018

Suomen miesten maajoukkue - pelatut A-maaottelut 1947-2018
(Laatijat: Göran Wallén/Helsinki, Jens Backlund/Turku, Jari Henttonen/Helsinki).

Päivitetty: JH 7.1.2019

Yht. 362 pelaajaa, 11049 maalia, 491 ottelua.

EtunimiSukunimiOttelutMaalitMaajoukkuevuodetKa. maalia/otteluAktiivinen
BjörnMonnberg1355661989 - 20054,19
TommiSillanpää1191841996 - 20131,55
MikaelKällman1167641982 - 19976,59
TeddyNordling1023601991 - 20063,53
JanKällman903061987 - 19953,40
MarcusSjöstedt873351996 - 20083,85
PeterKihlstedt861441984 - 19921,67
TommyRuponen8561984 - 19920,07
JanRönnberg825371977 - 19936,55
TeemuTamminen813872007 - 20184,72*
ChristianSegersven7701994 - 20080,00
BennyBroman721282009 - 20181,79*
AndreasRönnberg702932003 - 20164,19
PatrickWesterholm702881993 - 20044,11
PetterForsström6901997 - 20120,00
JyriWelling691101998 - 20071,59
KristerWesterdahl67881967 - 19781,31
ChristianWinberg66931991 - 19991,41
SamiGoman651251984 - 19921,92
BenjaminAjo63791993 - 20031,25
TomasWesterlund621271988 - 19972,05
JariLaine611061987 - 19941,74
MarkkuMäkinen601511978 - 19892,52
JoacimBroman59942009 - 20181,68*
Jukka-PekkaKorpimäki5921990 - 19950,03
MikaelMäkelä5802013 - 20180,00*
AnttiValo581012006 - 20141,74
MiroKoljonen581532009 - 20172,78*
FredrikForss57782013 - 20181,19*
JacKarlsson572342006 - 20134,11
RichardSundberg561692012 - 20183,10*
PerttiYlinentalo5601973 - 19850,00
ThomasHolmberg56981989 - 19971,75
KariLehtolainen551661962 - 19783,02
KajÅström551451965 - 19782,64
TomiKurppa5301995 - 20120,00
JanHelander53551989 - 20031,04
SebastianAarnio53721996 - 20051,36
VilleKangas521192006 - 20132,29
FredrikUdd51791995 - 20081,55
OlleStenius50612002 - 20101,22
MarkusLindberg50951980 - 19891,90
MikkoKoskue501371995 - 20032,74
KristianJansson49712006 - 20171,45
OscarKihlstedt48792009 - 20181,33*
NicoRönnberg461852009 - 20183,74*
Ari-PekkaTuomi46961987 - 19952,09
ChristerLundqvist46471998 - 20051,02
RaimoAarnio43851960 - 19711,98
KajÖsterberg43511961 - 19721,19
RobertStubb43901985 - 19932,09
ClaesÅström42721967 - 19751,71
HenrikLindroos4201993 - 19980,00
ThomasNyberg40711984 - 19891,78
RobinKarlsson401102006 - 20152,75
AntonRémy39412013 - 20181,18*
PerttiSoitso39701975 - 19841,79
TuomasLaitinen3802012 - 20180,00*
RobertNyberg38581971 - 19781,53
KurtStrömsten37601972 - 19821,62
FolkeWikström3601965 - 19730,00
KariRäsänen3601973 - 19900,00
VilleViljanen36752007 - 20122,08
PatrikGrönberg34332003 - 20110,97
MikaelLundberg33331989 - 19921,00
ChristerAhlberg33301993 - 19980,91
FredrikAdamsson32602002 - 20071,88
ChristerSederlöf30361961 - 19731,20
PenttiVäänänen30501957 - 19681,67
BenWeber30252012 - 20170,83
JarkkoHelander30311995 - 20011,03
RobinSjöman29542013 - 20181,52*
VilleNordqvist2902007 - 20140,00
JanEkman2902003 - 20070,00
MikaelPerovuo29801991 - 19972,76
MattiLappalainen28961953 - 19613,43
JormaWeckström28281949 - 19601,00
NilsLaine28541959 - 19701,93
PekkaHeiskanen28381972 - 19821,36
Olli-PekkaKorpimäki28112009 - 20140,39
PavelUsvalahti28361973 - 19781,29
JohanSkogberg27772007 - 20132,85
JuhaniKaivola27201969 - 19820,74
ThomasPökelmann26271984 - 19931,04
LauriRavander26171970 - 19750,65
JoonaRaerinne26122006 - 20140,46
JoniSundelin26191990 - 19950,73
KajStrömsten25371973 - 19781,48
JarkkoSalo2501987 - 19930,00
JoonaHertola25212006 - 20150,84
ThomasProcopé24431980 - 19851,79
BjarneWinberg2401972 - 19820,00
AllanHindrén24271974 - 19781,13
VincentVoutilainen2302016 - 20180,00*
LeonelOjala23422011 - 20141,83
TomasSundström2391991 - 19950,39
PekkaLaaksonen22201980 - 19850,91
ThomasLindström2202007 - 20110,00
RalfEklund22401989 - 19911,82
TheoWesterlund21322014 - 20171,52*
RistoVartia21501954 - 19612,38
BengtFager21221953 - 19621,05
ChristianLindberg21262001 - 20041,24
RoniSyrjälä20262016 - 20181,36*
BjörnStorskrubb2001969 - 19730,00
FrankIsaksson20202002 - 20041,00
SebastianJohansson19232001 - 20081,21
RaimoElo18371961 - 19722,06
HannuKoivunporras18391975 - 19782,17
ThomasLindahl18101984 - 19870,56
LasseForstén18121971 - 19780,67
IanMartin17152016 - 20180,50*
AriHalme17361976 - 19822,12
HarriPiehl17141966 - 19720,82
UntoRepo1791953 - 19600,53
OliverHelander16292014 - 20151,81
MarkkuVartia1671989 - 19910,44
KimPalmroos16191980 - 19881,19
JohanÖller16191980 - 19851,19
UlfGrönholm16541972 - 19783,38
LennartStröm1661986 - 19910,38
AnthonyHellakoski1562013 - 20180,40*
RalfWesterlund15181982 - 19871,20
PatrikRoslander1502011 - 20150,00
JohanKarlsson (PIF, s. 1961)1541980 - 19870,27
RolfSchönberg1501953 - 19640,00
RobinGranlund14222017 - 20180,83*
KariSaarinen14301973 - 19752,14
Pehr-HåkanLindholm1401967 - 19700,00
PetriPerttunen1411989 - 19930,07
HannuPulkkanen14101977 - 19810,71
JuhaniSalmi1461968 - 19720,43
NikolaiEnckell14291980 - 19832,07
JouniSnellman14121988 - 19900,86
AnttiHeinämaa14141947 - 19581,00
JohanZilliacus1301986 - 19880,00
RogerSöderberg1341985 - 19870,31
ChristofferModig1372014 - 20160,54
ArtoRuusuvaara13101960 - 19660,77
TopiasLaine12122015 - 20181,09*
BenjaminHelander12342017 - 20182,80*
Alexandervon Numers12122015 - 20160,17*
SamKihlstedt1222010 - 20120,17
ErikEriksson1251947 - 19530,42
HelgeForsberg12101947 - 19560,83
EinoOjanen12111947 - 19530,92
MikaelTötterman1262001 - 20050,50
MattiKannas1201953 - 19610,00
HenriAuer1252009 - 20150,42
TeemuHertola1242003 - 20140,33
BrorBlomqvist1201965 - 19780,00
StigHietala12101961 - 19660,83
KalleAlander1102015 - 20180,00*
KennethLaaksonen11201981 - 19841,82
MarkkuTuomi1191990 - 19950,82
AriNurminen11292002 - 20052,64
TomSällström1101983 - 19840,00
JariKoskela1191980 - 19840,82
AnttiKoljonen11161976 - 19781,45
TuomoHaavisto1041967 - 19730,40
RaunoStedt10451959 - 19644,50
JohnnyHiltunen10352004 - 20063,50
PenttiLehtonen1051947 - 19500,50
MattiPylkkänen1001953 - 19570,00
AndersWesterholm1011961 - 19700,10
AarreKlinga10311953 - 19583,10
TomRönnberg1011994 - 19950,10
JonBlomster9102006 - 20081,11
RabbeBack961969 - 19710,67
PetriVäyrynen981993 - 19940,89
JohanGripenberg8220180,50
*
MikaelGrönmark8102000 - 20011,25
PenttiLaaksonen841957 - 19590,50
TimmyThor8152009 - 20151,88
JanOthman801995 - 20010,00
TommiJalkanen8019850,00
Henrik B.Holmberg881978 - 19871,00
AnteroAhtola801960 - 19640,00
ErikSpring801947 - 19490,00
JanStolt702002 - 20170,00*
MaxGranlund7212017 - 20184,00*
DanKeto772001 - 20021,00
PerttiMutru7111954 - 19581,57
AndreasNyström732014 - 20150,43
BenSöderlund7619840,86
CajStjärnstedt721962 - 19660,29
TapioTierala742008 - 20090,57
JaniTuominen712016 - 20170,14
OliverSarelin731997 - 20030,43
KennethJansson731972 - 19730,43
HenrikEneberg761976 - 19780,86
JuhaniJäntti781947 - 19501,14
JoniLindberg601999 - 20020,00
GrayGustafsson601970 - 19710,00
MikaMaunula651989 - 19910,83
KimHagström661995 - 19971,00
JasperHellberg622012 - 20130,33
JormaKarppinen601967 - 19700,00
MagnusKrook601986 - 19870,00
Jukka-PekkaTuominen641990 - 19910,67
JoukoVanne641947 - 19560,67
JohanEngström6112008 - 20091,83
JanHagman691999 - 20021,50
SeppoAarnivala691953 - 19551,50
AntonLuuppala6720141,17
KajNykopp601970 - 19720,00
HannuNieminen6119850,17
JonathanRehnberg6120050,17
RonyLeven602016 - 20170,00
TimoNylund661964 - 19651,00
ThomasLindberg672003 - 20041,17
ErkkiEriksson681956 - 19581,33
AliHolmström531965 - 19690,60
PanuIgnatius5019570,00
ArvoJantunen561954 - 19571,20
SeppoKuusela571953 - 19571,40
Per-ErikLundell5019570,00
JukkaHeinänen511980 - 19850,20
MaxNyberg521968 - 19700,40
JacobNyman51119952,20
YrjöPärnänen5119570,20
BoSalmén5119730,20
KenSirenius5420090,80
MattiVartia521959 - 19610,40
GöranÅberg521973 - 19760,40
PaulAhlgren511973 - 19760,20
HerbertLundström541949 - 19500,80
KurtAndersson511955 - 19600,20
PaavoHeinonen501962 - 19680,00
MikaelHeimonen5619961,20
GöranHolmberg5019570,00
AndreUdd4120180,00
*
JohanBerglund4419981,00
FilipSöderlund4220150,50
ÅkeJohansson4419471,00
JohanKarlsson (BK-46, s. 1952)4519831,25
ThorRosenberg401949 - 19560,00
ErkkiSalmi4171961 - 19624,25
AlbertGeorgs4020160,00
MikaelForsblom4161997 - 19984,00
FolkeSöderberg4219570,50
HeikkiTimonen401964 - 19650,00
Kari-PekkaTolvanen461964 - 19651,50
ToniAalto4220030,50
Jan-GöstaWesterlund441966 - 19671,00
CasimirStierncreutz452009 - 20131,25
OlaviSkarp4419721,00
HansTötterman4019730,00
OscarBerglund302016 - 20170,00*
TonyEnholm3319971,00
Thor-OlofGrannenfelt3019490,00
JohnHollfast3019800,00
LeoInkeroinen3519471,67
UlfKollin31019763,33
JuhaniKoskinen311950 - 19530,33
SamiLaiho3519831,67
FilipLindahl3020090,00
RobinMattsson3320091,00
BennoNenonen311947 - 19500,33
KalervoPaljakka3219800,67
BengtPalmroos321957 - 19600,67
TonyArvekari31220094,00
JanSundström3119970,33
SebastianSäkkinen312015 - 20170,33
PekkaTonteri3019900,00
AntonUsvalahti3420091,33
TorstenWesterlund3019570,00
IlmariViitanen321955 - 19570,67
KariVilppula301970 - 19710,00
CajWirmola311961 - 19620,33
PenttiVirta3019610,00
EskoVirtanen301959 - 19600,00
Karl-Gustavvon Alfthan311965 - 19680,33
Stefanvon Knorring3019930,00
Jounivon Wendt312000 - 20010,33
NikoVornanen3020090,00
LeifBlomqvist3019680,00
ErikStigzelius321966 - 19690,67
BillAnckar3219960,67
NiclasAhlgren2120180,50
*
FredrikKarlsson212018*
NikiTuominen21*
ChristofferThor212018*
LinusSjöman232018*
TuomasKoskela231997 - 20021,50
RasmusWahl2120090,50
HenrikAndersén2019680,00
RobertEklund2119910,50
GöranEkman2019630,00
GöstaFlinck2219781,00
OleForsstedt2219781,00
AndersGenberg2320091,50
JohanGrönholm2220091,00
RasmusHallbäck2720093,50
PenttiHeinonen2019530,00
JormaHerold2019750,00
MauriHolmberg2019680,00
RistoHämäläinen211968 - 19720,50
MagnusHöglund2019890,00
LasseJalo2019550,00
MartinJohansson2019740,00
ArmasJärvi2019470,00
MaxKnuts2520092,50
IsmoKotirinta2019930,00
MattiKuokkanen2019610,00
FredrikKvist2120090,50
RikuLaakso2220021,00
OsmoLehmus2319721,50
VeikkoLehtinen2019550,00
StefanLindroos2219941,00
MarkoMajamäki2019870,00
TeuvoMetsämäki2019550,00
VilleMälkönen2019960,00
BrorMöller2019570,00
JukkaNurmi2019830,00
TimoNurminen201959 - 19620,00
Nils-GustafPalmgren2119590,50
MarttiPohjola2019470,00
TeuvoSirtamo2119720,50
SamSjöman2320091,50
StefanThilman202008 - 20090,00
BoWesterholm2019750,00
JuhaTikanoja2019770,00
GustenMontonen1020170,00*
OhtoUotinen1019480,00
KaleviTuominen1019570,00
KimmoVarhee1019610,00
MarcusVænerberg1019840,00
GöranBackman1019630,00
Herbertvon Kügelgen1019780,00
MarkoAaltio1119901,00
ToivoAaltohelmi1019730,00
ReijoBengtsson1019680,00
JormaBjörklind1019550,00
BörjeForstén1019480,00
FrankFrom1119811,00
HenrikGenberg1019850,00
TommyGrönlund1019840,00
SauloHaarla1019490,00
ErkkiHakkarainen1019600,00
JukkaHilska1019780,00
SamiHämäläinen1019970,00
RaimoJoensuu1019810,00
EugénJohansén1019480,00
MagnusJohansson1019730,00
AarneKivekäs1019560,00
ReinoKoskinen1019470,00
JariKuiro1019820,00
EskoLaakso1019530,00
HeikkiLaine1019660,00
ReinoLaine1019480,00
BoBergman1019700,00
EeroLähde1019530,00
KariMattila1119871,00
AulisMolander1019600,00
OveNyman1119851,00
OlliPaavilainen1019610,00
PatrikPalmgren1019830,00
TimoReinikainen1019480,00
SamiSilfver1020120,00
HolgerStubb1019600,00
PekkaLehtinen1019700,00