M18 EHF EURO – Suomi voittaa Tšekin ja tekee käsipallohistoriaa Belgradissa
Tšekki-Suomi 29-30 (18-17)
Taistelijan luonne, vahva sydän ja suomalainen sisu nostivat poikamaajoukkueen voittajaksi ottelussa, joka näytti jo mahdottomalta.
Otteluraportti
Suomi aloittaa ottelun hyvin ja pääsee 9-7 johtoon, jonka Tšekki nopeasti kirii umpeen tilanteeseen 9-9. Suomen aikalisän jälkeen peli jatkuu tasaisena erätauolle asti. Tšekki aloittaa toisen erän yhden maalin etumatkalta ja lisää johtoaan erän ensimmäisen 20 minuutin aikana parhaimmillaan kuuteen maaliin. Tšekin johtaessa 29-25, kun jäljellä on enää kahdeksan minuuttia, Suomi aloittaa viimeisen taiston ja laittaa kaiken peliin. Norja-ottelussa loukkaantunut ja nyt pääkoppa takaisin yhteen kursittuna pelaava Elias Hagman kaventaa 7 metristä ja toisessa päässä omien tolppien väliin tullut Max Lemberg torjuu Tšekin pilkun. Yleisön tuodessa hurmosta halliin aika näyttää kuitenkin loppuvan kesken Milo Knaapisen 29-29 tasoitukseen, mutta Martin Hedlund laittaa vielä kaikkensa peliin vihoviimeiseen yritykseen, kun jäljellä on enää sekunteja ja vetää pakilta raivokkaan heiton puolustajan käden alta maalin takanurkkaan. Tšekin verkko on jo tötteröllä, kun summeri soi. Suomi voittaa 29-30!
Valmentaja Ken Sirenius ottelun jälkeen:
Lopussa tulee sellainen fiilis, että tämä peli valuu sormien välistä ja jollain ilveellä tässä pitää laittaa joku viimeinen taistelu pystyyn. Sitten homma alkaa kääntyä meille — tšekit heittää tolppa–ulos, saadaan pari isoa torjuntaa, taistellaan kovaa irtopalloista ja mennään maali kerrallaan eteenpäin. Me otetaan siitä momentumista kiinni ja laitettaan ihan kaikki likoon. Me pysytään suunnitelmassa, pelataan rohkeasti ja tuodaan puolustukseen vielä vähän lisää intensiteettiä. Toisella puoliajalla meille tulee tosi paha dippaus ja peli hajoaa käsiin, mutta kasataan vielä rivit eikä anneta periksi. Lopulta tämän joukkueen luonne ja sydän ratkaisi meille voiton tänään.
Suomen parhaana pelaajana palkittu Max Lemberg oli suurten tunteiden vallassa ottelun jälkeen:
Tuntuu vähän epätodelliselta, että tehtiin tällainen comeback, mutta tiesin, että meillä riittää virtaa. Meidän ote herpaantui hetkeksi, mutta sitten me näytettiin mihin pystytään ja tuettiin toisiamme täysillä.
Tilastot
Suomi
Maalintekijät ja torjunnat: Fyrie-Dahl 3 torj*, Lemberg 5 torj*, Hedlund 6, 5, Rasehorn 4, Salminen 4, Mattsson 3, I Hagman 2, Illman 2, Ahlbäck 1, Kurppa 1, E Hagman 1, Schybergson 1.
Ulosajot: 5×2 min; Rasehorn 13′ 53′, Hedlund 43′, I Hagman 34′ 49′.
Suomen parhaana pelaajana palkittu: Max Lemberg.
Tšekki
Maalintekijät ja torjunnat: Zarsky 14 torj*, Štochl 7, Ivaškovic 4, Stuchl 3, Bartunek 3, Khek 3, Práda 2, Trifanov 2, Brzon 1, Radlinger 1, Habiger 1, Šlajer 1, Machart 1.
Ulosajot: 3×2 min; Velišek 42, Bartunek 47′, Brzon 49′.
Tšekin parhaana pelaajana palkittu: Michal Zarsky.
*Huom! Maalivahtien torjunnoista ei tilastoida sellaisia torjuntoja, joiden jälkeen on tuomittu vapaaheitto tai 7 metrin heitto.
Taustatietoa ja EM-kisahistoriaa
Päivän voitolla Tšekistä Suomen M18-maajoukkue – joka ensi vuonna on M20-maajoukkue – lunasti EM-lipun. Seuraavien kisojen isäntämaan Slovenian ollessa 20 parhaimman joukossa, saavat näiden alle 18-vuotiaiden EM-kisojen 21. parasta joukkuetta paikat vuoden 2028 alle 20-vuotiaiden EM-kisohin. Suomi taistelee tässä turnauksessa vielä nuorten miesten EHF-rankingpisteistä, joita saa sijoituksilla. Historiallinen työ on jo tehty, mutta ovat jäljellä vielä ottelut Norjaa vastaan perjantaina 7.8. sekä sunnuntaina lopullinen sijoitusottelu. Paras mahdollinen saatavilla oleva sijoitus tätä kirjoitettaessa 17. ja huonoin mahdollinen 20..
Nyt EM-kisoissa kilpaileva joukkue on tehnyt suomalaista käsipallohistoriaa voittamalla turnauksessa kaksi ottelua ja varmistamalla historian tähän asti korkeimman sijoituksen EM-kisoissa.
Suomen nuorten miesten maajoukkeueiden EM-kilpailut, ikäluokat, voitot ja sijoitukset:
- 2008, Brno, Tšekki; M18; Tšekki-Suomi 27-28 (17-16); sij. 16/16.
- 2010, Bratislava, Slovakia; M20; Israel-Suomi 23-30 (10-15); sij. 15/16.
- 2012, Bregenz ja Hard, Itävalta; M18; ei voittoja; sij. 16/16.
- 2026, Belgrad, Serbia; M18; Itävalta-Suomi 20-25 (8-10), Tšekki-Suomi 29-30 (18-17); sij. 17–20/24**
**Huom! EM-kilpailu on kesken ja jäljellä on kaksi ottelua; perjantaina 7.8. ja sunnuntaina 9.8.
Kuvia ottelusta
Kaikki kuvat: Dusan Sandic, EHF. Kaikki kuvat lisensoitu täysin oikeuksin Suomen Käsipalloliitolle.











Suomen Käsipalloliitto
Finlands Handbollförbund
Finnish Handball Federation
Käsipallon Aktialiiga
Aktia Tulospalvelu
EHF European Cup
EHF Champions League
EHF European League
EHF
EHF Competence Academy
EHF Home of Handball (Youtube)
ehfTV
IHF
IHF Education Centre
Photo: Dragana Stjepanovic, EHF. All photos fully licensed to the Finnish Handball Federation. 