Käsipalloliitto kysyi erotuomareilta junioreiden aktiivisen puolustuksen peluuttamissäännöstä
Kauden 2024–25 alusta lähtien otettiin E-B-junioreissa käyttöön aktiivista puolustusta painottava peluuttamissääntö. Alusta alkaen on ollut selvää, että säännön omaksumisessa kestää aikaa etenkin niillä joukkueilla, jotka ovat tottuneet puolustamaan passiivisemmin. Lisäksi säännön tulkinta aiheuttaa erotuomareille lisähaastetta, kun nopeasti tapahtuvissa tilanteissa on lisää seurattavaa.
Liitto teetti aiemmin valmentajille kyselyn aiheesta heidän näkökulmastaan. Uutiseen täältä.
Erotuomareille suunnattu kysely lähetettiin 151 henkilölle, joista 40 vastasi. Vastausprosentti 26,5 oli samaa luokkaa kuin aikaisemmin tehdyssä valmentajakyselyssä (27,5 %).
Vastaajia pyydettiin vastaamaan väitteeseen: Peluuttamissääntöä on erotuomarin kannalta helppoa tulkita. Asteikolla 1-5 (1= täysin eri mieltä, 5= täysin samaa mieltä) keskiarvo oli 3,4 ja mediaani 3,5. Vain yksi (2,5 %) vastaajista oli täysin eri mieltä väitteen kanssa. 50 % vastaajista oli vähintään jokseenkin samaa mieltä väitteen kanssa. 40 % vastasi, että ei ole samaa eikä eri mieltä väitteen kanssa, joten tämä ryhmä oli suhteellisen iso. Tästä voidaan kiteyttää, että 90 % vastaajista ei pitänyt säännön tulkitsemista erityisen vaikeana erotuomarin kannalta, vaikkakin avoimissa kysymyksissä selvisi, että haasteitakin on.
Erotuomareilta kysyttiin erikseen mahdollisista haasteista säännön tulkitsemisen kannalta sekä annettiin myös vapaa sana kommentoida sääntöä.
Haasteet junioreiden peluuttamissäännössä erotuomareiden kannalta
Seuraavassa on nostettu joitakin kommentteja haasteista erotuomarin tulkinnan kannalta.
Seurattavien asioiden lisääntyminen
”Tilanteiden seuraaminen ja samaan aikaan pelaajien sijainnin seuraaminen peluuttamissäännön mukaan on nopeassa pelissä ajoittain haasteellista”.
”Pitää koko ajan fokusoida kahteen eri asiaan, peliin + puolustukseen, ja päättää milloin puolustus on liian passiivinen.”
Valmentajien suhtautuminen
”Nuorena tuomarina passiivisesta pelaamisesta huomauttaminen on välillä vaikeaa, koska valmentajat ottavat tämän kritiikkinä ja menevät puolustuskannalle”.
”Jotkut valmentajat eivät selvästi halua puolustaa säännön mukaan.”
Tulkinta seurattaessa hyökkäävää pelaaja 9 metrin sisään
”Peluuttamissäännön tulkinta voi olla haastavaa pidemmissä hyökkäyksissä, joissa puolustuksen täytyy vaihtaa paikkaa tai seurata omaa puolustettavaansa 9 metrin sisälle.”
”Aktiivisen puolustamisen tunnistaminen ajotilanteessa, kun hyökkäävän joukkueen pelaajat menevät 9 m viivan sisäpuolelle.”
Yhteenveto
Osa erotuomareista kokee, että säännön seuraamisessa ei ole ongelmia, kun taas toisten mielestä se on haastavaa. Lisäksi ongelmia aiheuttaa, jos joukkueen valmentaja ei selvästikään halua noudattaa sääntöä. Eräs erotuomari koki asian niin, että erotuomarit on valjastettu opettamaan valmentajille valmentamista. Vastahankaisuus pelata sääntöjen mukaan on omiaan aiheuttamaan painetta erotuomareita kohtaan. Erotuomarin työtä helpottamaan eräs erotuomari ehdotti, että erotuomareiden väliseen työnjakoon tämän säännön suhteen on syytä kiinnittää huomiota erotuomarikoulutuksessa.
Ensimmäinen kausi uuden säännön kanssa alkaa olla takana. Yleiset tulokset sekä valmentajille että erotuomareille tehdyissä kyselyissä ovat rohkaisevia. Haasteet on tunnistettu ja niihin tulee pureutua eri ryhmien koulutuksissa jatkossa.
Nuorisovaliokunnan tulkintaohje
Pidemmissä hyökkäyksissä tulkinta voi aiheuttaa haasteita, kun pelaajat vaihtuvat. Nuorisovaliokunta haluaa muistuttaa, että on sallittua seurata puolustettavaa 9 metrin alueen sisälle, vaikka tämä johtaisi väliaikaisesti siihen, että pelaajamäärä 9 metrin alueen ulkopuolella ei täyty. Puolustamista ei tarvitse jättää kesken, mutta tilanne tulee aktiivisesti palauttaa säännön mukaiseksi heti kun mahdollista. Säännössä: 9 metrin ulkopuolella olevat pelaajat voivat vaihtua pelitilanteen mukaan kesken puolustusvuoron. Tämä mahdollistaa halutessa myös aktiivisen 6-0 puolustuksen, eli tiettyä puolustusmuotoa ei haluta pakottaa.