Artikkelit

Tuomaripari Leandersson-Lindroos Champions Leaguen pelissä

Tulevana viikonloppuna nähdään miesten Champions Leaguessa suomalaista väriä, kun erotuomaripari Jan-Erik Leandersson ja Mikael Lindroos viheltävät Group Phase-vaiheen pelin Ranskassa.

Toinen tuomaripari, Sami Kinnari ja Johan Skogberg, matkaa kuun lopulla Islantiin Challenge cupin puolivälieriin.

Delegaattipuolella Päivi Mitrunen tarkkailee tuomareita Sloveniassa ja Fredrik Udd Norjassa.

 

1.3.2020 klo 17.00, Pariisi, VELUX EHF Champions League, Group Phase: Paris Saint Germain HB – HC PPD Zagreb (Leandersson – Lindroos)

7.3.2020 klo 19.00, Ljubljana, Women’s EHF Champions League, Main Round: RK Krim Mercator – Buducnost (Mitrunen)

21.3.2020 klo 16.00, Sarpsborg, Men’s Challenge cup, Quarter Finals: Halden Topphandball – Valur (Udd)

29.3.2020 klo 17.00, Reykjavik, Challenge cup Quarter Finals: Valur – Halden Topphandball  (Kinnari – Skogberg)

Tuomareiden merkkiotteluita MSM-liigassa

Tapani Kurista tuli 13.11.2019 pelatussa MSM-ottelussa (Cocks-ÅIFK) seitsemäs 400 MSM-ottelua viheltänyt käsipalloerotuomari.

Suuresti onnea Tapanille vaikuttavasta ottelumäärästä!

 

Toinen merkkiottelu pelataan huomenna Pirkkolassa, kun Sami Kinnari viheltää 100. MSM-ottelunsa (Dicken-GrIFK). Onnittelut Samille!

 

Suomen käsipalloerotuomarit palkitsee molemmat erotuomarit valioerotuomareiden talvikurssilla 8.2.2020 ja toivottaa muistorikkaita pelejä seuraavalle sataselle.

Kansainväliset asettelut

Suomen reppureissaajat saavat syksyn aikana mukavasti kilometrejä alleen, kun kaikille Suomen kansainvälisille tuomaripareille ja delegaateille on asetettu Euroopan pelejä:

 

Lindroos-Leandersson:

5.10.2019 Naisten Champions Liiga: Vipers Kristiansand – FTC-Rail Cargo Hungaria

 

Metsämäki-Korja:

11.10.2019 Miesten Challenge Cup: H71 – RK Maribor Branik

13.10.2019 Miesten Challenge Cup: RK Maribor Branik – H71

20.10.2019 Naisten EHF Cup: Storhamat Handball Elite – Meraco Zaglebie Lubin

 

Skogberg – Kinnari:

19.10.2019 Naisten EHF Cup: HC Galychanka Lviv  Magura Cisnadie

 

Udd:

5.10.2019 Miesten EHF Cup: VHC Svieca Vilnius – HC Vogosca Poljine Hills

 

Mitrunen:

12.10.2019 Naisten Champions Liiga: MKS Perla Lublin – Team Esbjerg

Förström: (julkistetaan myöhemmin)