Ellen Voutilainen uskoo joukkueen yhteishenkeen – Suomen ja Ranskan kohtaaminen huipentaa syyslomaviikon
Suomen naisten käsipallomaajoukkue aloittaa EM2026-karsintansa ryminällä tulevalla viikolla: ensin luvassa on vierasottelu Kroatiaa vastaan keskiviikkona 15.10., ja heti perään sunnuntaina 19.10. Vantaan Energia Areenalla pelattava kotiottelu hallitsevaa maailmanmestaria Ranskaa vastaan.
Kokenut maajoukkuepelaaja Ellen Voutilainen odottaa pelejä innolla ja kertoo, että joukkueen sisällä vallitsee poikkeuksellisen hyvä fiilis.
– On todella hienoa päästä taas pelaamaan EM-karsintoja pitkän tauon jälkeen. Loukkaantumisen vuoksi olen ollut sivussa pelikentiltä, joten henkilökohtaisesti odotan tätä erityisen paljon. Joukkueena haluamme mitata itseämme parhaita vastaan ja nähdä, kuinka lähelle pystymme tulemaan, Voutilainen sanoo.
Baltic Sea Cup toi arvokasta itseluottamusta
Joukkue viimeisteli valmistautumisensa syyskuussa Siuntiossa pelatussa Baltic Sea Cupissa, jossa nähtiin lupaavia otteita ja tiukkoja pelejä.
– Turnaus antoi meille paljon. Saimme hyviä harjoitusotteluita, ja oli hienoa, että pystyimme ratkaisemaan tasaisen ottelun Viroa vastaan eduksemme. Se antoi meille uskoa siihen, että pystymme säilyttämään rauhan ja tekemään oikeita asioita myös paineen alla, Voutilainen kertoo.
Voutilaisen mukaan joukkueen suurin vahvuus löytyy sen yhteishengestä ja kilpailuhenkisyydestä.
– Meillä on tosi hyvä tunnelma joukkueessa. Paljon kokeneita pelaajia, mutta myös uusia kasvoja, jotka tuovat energiaa ja haastavat muita harjoituksissa. Jokainen joutuu todella tekemään töitä peliajan eteen, ja se on hyvä asia. Olemme alkaneet vaatia toisiltamme enemmän, ja se näkyy kentällä, hän pohtii.
Katse kohti Vantaan Energia Areenaa
Sunnuntain kotiottelussa vastaan asettuu yksi maailman parhaista joukkueista, hallitseva maailmanmestari Ranska. Voutilainen tietää, että edessä on kova haaste, mutta myös mahdollisuus.
– On selvää, että Ranska lähtee peliin ennakkosuosikkina. Meidän täytyy silti uskoa omaan tekemiseemme ja keskittyä siihen, mitä voimme itse kontrolloida. Jos pelaamme rohkeasti omaa peliämme, voimme laittaa heidät ahtaalle, hän sanoo.
Voutilainen uskoo, että avain onnistumiseen löytyy luottamuksesta omaan osaamiseen:
– Kun pysymme rauhallisina ja muistamme, että olemme hyviä käsipalloilijoita, pystymme pelaamaan omalla parhaalla tasollamme.
Kotiyleisöstä voimaa
Sunnuntain ottelusta odotetaan todellista käsipallojuhlaa, kun Suomen naiset pääsevät kotiyleisön eteen Vantaan Energia Areenalle.
– On aina erityistä päästä pelaamaan kotikentällä. Toivon, että mahdollisimman moni tulee paikalle luomaan tunnelmaa ja kannustamaan meitä. Yleisön energia antaa meille valtavasti voimaa, Voutilainen sanoo.
Naisten EM2026-karsinta:
- Ke 15.10. klo 18.00 Kroatia – Suomi (Viaplay)
- Su 19.10. klo 16.00 Suomi – Ranska, Vantaan Energia Areena (Yle Areena)
- Karsinnat jatkuvat maaliskuussa otteluilla Kosovoa vastaan.
Tule paikan päälle kannustamaan Suomea Vantaan Energia Areenalle!
Liput otteluun voit ostaa täältä










Suomen Käsipalloliitto
Finlands Handbollförbund
Finnish Handball Federation
Miesten Aktialiiga
Aktia Tulospalvelu
EHF European Cup
EHF Champions League
EHF European League
EHF
EHF Competence Academy
ehfTV
IHF
IHF Education Centre
