Suomen Käsipalloliiton valmentajakoulutusjärjestelmä uudistettiin ensimmäisen kerran  vuonna 2010, kun liitto otti käyttöön Ruotsin Käsipalloliiton koulutusjärjestelmän Tränarskolan (TS). Seuraava uudistus tehtiin vuonna 2016, kun valmennusjärjestelmään lisättiin valmentajan profilointi sekä mahdollisuus alusta lähtien käydä tiettyä valmentajan koulutuspolkua.

Vuonna 2013 Käsipalloliitto otti käyttöön Valmentajalisenssijärjestelmän, jolla valmentajakoulutus muuttuu pakolliseksi kaikille seurassa valmentaville. Näin takaamme parhaan mahdollisen laadun pelaajakehitykseen. Valmentajalisenssijärjestelmä pohjautuu EHF:n laatimiin lisenssivaatimuksiin.

Käsipalloliiton valmentajakoulutusjärjestelmä sisältää viisi tasoa:

  • Starttikoulutus
  • Valmentajakoulu taso I
  • Valmentajakoulu taso II
  • Valmentajakoulu taso III
  • EHF Master Coach

Lisäksi on mahdollista kouluttautua ammattivalmentajaksi Kisakallion urheiluopistolla VAT-ohjelmassa (Valmentajan ammattitutkinto).

EHF Master Coach -koulutuksen suorittaneet

Sukunimi Etunimi Seura Vuosi
1 Kekki Kaj SKPL 2016
2 Lindholm Birgitta 2016
3 Savukynas Gintaras Cocks 2016

TS3-koulutuksen suorittaneet

Sukunimi Etunimi Seura Vuosi
1 Goman Sami KyIF 2001
2 Horelli Jaakko SKPL 2016
3 Monnberg Björn Dicken 2016
4 Sirenius Ken SKPL 2016

TS2-koulutuksen suorittaneet

Sukunimi Etunimi Seura Vuosi
1 Ahlroos Gustav Dicken 2012
2 Hollfast John Dicken 2012
3 Horelli Jaakko SKPL 2012
4 Kaivola Kim KyIF 2012
5 Kantee Jussi HIFK 2012
6 Lindfors Ernst SIF 2012
7 Lindholm Birgitta HIFK 2012
8 Mecklin Tomas KyIF 2012
9 Monnberg Björn Dicken 2012
10 Oksanen Timo BK-46 2012
11 Puputti Risto BK-46 2012
12 Suomela Ville HIFK 2012
13 Väyrynen Petri HIFK 2012
14 Aarnio Sebastian SIF 2014
15 Ahonen Jukka HIFK 2014
16 Borgström Malin HIFK 2014
17 Eklund Göran Dicken 2014
18 Fröberg Mette SIF 2014
19 Heerman Erik Atlas 2014
20 Hellakoski Niklas Atlas 2014
21 Koskela Katri Sparta 2014
22 Myrberg Roy HIFK 2014
23 Nyman Jakob Dicken 2014
24 Sirenius Ken Atlas 2014
25 Slotte Misa Dicken 2014
26 Slöör Christian HIFK 2014
27 Söderholm Erica ÅIFK 2014
28 Söderlund Peter PIF 2014
29 Träskelin Ann-Liz Akilles 2014
30 Wasström Jarl Dicken 2014
31 Virta Kenneth PIF 2014
32 Von Bergman Andreas PIF 2014
33 Öller Johan Dicken 2014

TS1-koulutuksen suorittaneet

Sukunimi Etunimi Seura Vuosi
1 Aarnio Sebastian KyIF 2010
2 Ahonen Jukka HIFK 2010
3 Backman Björn Dicken 2010
4 Boman Magnus 2010
5 Eklund Göran Dicken 2010
6 Eklöf Ronny Dicken 2010
7 Eriksson Birgitta 2010
8 Hannelius Harald Dicken 2010
9 Hollfast John Dicken 2010
10 Holmberg Eva KyIF 2010
11 Hörhammer Wilhelm Dicken 2010
12 Johanssson Lars Dicken 2010
13 Kaivola Kim KyIF 2010
14 Kanerva Marcus Dicken 2010
15 Korja Miro Atlas 2010
16 Lindholm Robert Dicken 2010
17 Lindström Annika Dicken 2010
18 Livman Robert HIFK 2010
19 Monnberg Björn Dicken 2010
20 Mustakallio Jukka HIFK 2010
21 Nyman Jacob Dicken 2010
22 Oksanen Timo BK-46 2010
23 Roos Patrik KyIF 2010
24 Rönnholm Ronny KyIF 2010
25 Strandberg Peter Dicken 2010
26 Suomela Ville HIFK 2010
27 Tallqvist Alexandra Dicken 2010
28 Vahtera Pasi GrIFK 2010
29 Väyrynen Petri HIFK 2010
30 Öller Johan Dicken 2010
31 Aarnio Micaela Dicken 2011
32 Ahlroth Jouni Dicken 2011
33 Aho Kimmo Cocks 2011
34 Airava Anna Dicken 2011
35 Aspelin Markus GrIFK 2011
36 Baarman Sune BK-46 2011
37 Berglund Oscar GrIFK 2011
38 Bergman Andreas PIF 2011
39 Blomqvist Sandra PIF 2011
40 Borgström Malin HIFK 2011
41 Bouktouf Terese BK-46 2011
42 Fröberg Mette SIF 2011
43 Granlund Johanna GrIFK 2011
44 Gratschev Dan PIF 2011
45 Grönholm Thomas Dicken 2011
46 Hoviniemi Josefin Akilles 2011
47 Kuusisto Aku ÅIFK 2011
48 Lindfors Ernst KyIF 2011
49 Mecklin Tomas KyIF 2011
50 Neumayer Jochen Dicken 2011
51 Nieminen Janne Cocks 2011
52 Ojala Aurora Sparta 2011
53 Pajari Harri Cocks 2011
54 Rintala Melisa Sparta 2011
55 Schmidt Michel Akilles 2011
56 Slöör Christian HIFK 2011
57 Uddström Peter GrIFK 2011
58 Virta Kenneth ÅIFK 2011
59 Hannelius Harald Dicken 2012
60 Heerman Nisse BK-46/Atlas 2012
61 Horelli Jaakko Cocks 2012
62 Högbacka Emmi Atlas 2012
63 Kinos Nikko Atlas 2012
64 Laaksonen Lauri Atlas 2012
65 Liljendal Ron Akilles 2012
66 Lindberg Anette BK-46 2012
67 Lundell Patrick KyIF 2012
68 Martikainen Jenna Atlas 2012
69 Myrberg Roy HIFK 2012
70 Ottelin Stefan Dicken 2012
71 Sirenius Ken Atlas 2012
72 Slotte Misa Dicken 2012
73 Usvalahti Anton Dicken 2012
74 Utriainen Tomas Dicken 2012
75 Wasström Jarl Dicken 2012
76 Ranta-Aho Jessica PIF 2013
77 Davidson Kim GrIFK 2013
78 Elf Niina Sparta 2013
79 Hartman Linda GrIFK 2013
80 Jääskeläinen Annamari SKPL 2013
81 Karjalainen Antti Cocks 2013
82 Laine Tuomas ÅIFK 2013
83 Leandersson Annika PIF 2013
84 Lepola Anna PIF 2013
85 Mattsson Essi Sparta 2013
86 Mäkelä Dina ÅIFK 2013
87 Paavola Anton GrIFK 2013
88 Palmén Joanna Sparta 2013
89 Seger Paul SIF 2013
90 Sigfrids Oscar ÅIFK 2013
91 Sjöström Katja ÅIFK 2013
92 Stigzelius Viktor GrIFK 2013
93 Söderholm Erica ÅIFK 2013
94 Söderlund Peter PIF 2013
95 Verno Jenni HIFK 2013
96 Barck Tom ÅIFK 2015
97 Bergström Jannika Dicken 2015
98 Carlander Emil GrIFK 2015
99 Ekman Tomas KyIF 2015
100 Elomaa Kai Cocks 2015
101 Grönmark Kaj BK-46 2015
102 Hellberg pasi Cocks 2015
103 Karinluoma Reetta Sparta 2015
104 Karme Jari HIFK 2015
105 Koski Ella HIFK 2015
106 Laakso Markus Cocks 2015
107 Lucander Gustav Dicken 2015
108 Lundqvist Oliver GrIFK 2015
109 Nyström Anthon GrIFK 2015
110 Ostrow Erik KyIF 2015
111 Pajari Harri Cocks 2015
112 Pettersson Roland Dicken 2015
113 Rauva Christa Dicken 2015
114 Sannholm Lillemor KyIF 2015
115 Stigzelius Oscar grIFK 2015
116 Valtonen Janne HIFK 2015
117 Westerlund Magnus SIF 2015
118 Wikström Harry SIF 2015
119 Wollsten Stefan kyIF 2015
120 Adamsson Fredrik BK-46 2016
121 Aspegren Christoffer KyIF 2016
122 Forsström Petter KyIF 2016
123 Geisor-Goman Astrid KyiF 2016
124 Hagman Jan 2016
125 Hagman Kaj SIF 2016
126 Helander Leona BK-46 2016
127 Holmberg Thomas BK-46 2016
128 Härkönen Nea HIFK 2016
129 Karlsson Jani PIF 2016
130 Kaulio Teemu Atlas 2016
131 Keinänen Kai Kiffen 2016
132 Kilpinen Timo Cocks 2016
133 Lindberg Robert BK-46 2016
134 Lindfors Petri Akilles 2016
135 Lång Patrik Akilles 2016
136 Nylund Mikael BK-46 2016
137 Nyström Anniina GrIFK 2016
138 Qvist Zacharias GrIFK 2016
139 Rantanen Laura HIFK 2016
140 Sundström Charlotta PIF 2016
141 Syrjälä Roni Cocks 2016
142 Särkänmäki Antti Cocks 2016
143 Tallqvist Anette HIFK 2016
144 Taskinen Jyri Cocks 2016
145 Wedenberg Sebastian Akilles 2016
146 Back Linnea PIF 2017
147 Björkqvist Matilda KyIF 2017
148 Heerman Nea Atlas 2017
149 Holmberg Jan Kiffen 2017
150 Höglund Mikael KyIF 2017
151 Jäntti Inka Sparta IF 2017
152 Kaikko Anni Sparta IF 2017
153 Kaurinkoski Kaarle Sparta IF 2017
154 Kihlstedt Oscar BK-46 2017
155 Le Grand Pia PIF 2017
156 Linden Mathias BK-46 2017
157 Lönnqvist Mikaela Atlas 2017
158 Nyman Mathias Dicken 2017
159 Perho Heidi ÅIFK 2017
160 Rönnberg Andreas BK-46 2017
161 Sarin Klaus Atlas 2017
162 Sjöstrand Cecilia Dicken 2017
163 Starck Arto Atlas 2017
164 Wickström Marika BK-46 2017
165 Åberg Robert PIF 2017
166 Kihlstedt Sam GrIFK 2017

Starttikoulutuksen suorittaneet

Sukunimi Etunimi Seura Vuosi
1 Maijala Miikka ÅIFK 2012
2 Backman Frank Akilles 2013
3 Ekman Tomas KyIF 2013
4 Garais Linnea KyIF 2013
5 Grönmark Kai BK-46 2013
6 Holmberg Jan Kiffen 2013
7 Holopainen Sanna Atlas 2013
8 Karinluoma Reetta Sparta 2013
9 Keinänen Kai Kiffen 2013
10 Kinnula Wilma KyIF 2013
11 Koski Ella Sparta 2013
12 Lehikoinen Jarkko Atlas 2013
13 Maijala Eemeli ÅIFK 2013
14 Nokelainen Joonas Atlas 2013
15 Nyman Camilla HIFK 2013
16 Paganus Isabella KyIF 2013
17 Pennanen Pasi KyIF 2013
18 Perkiö Sara KyIF 2013
19 Pohjolainen Linnea Kiffen 2013
20 Rajala Ronja HIFK 2013
21 Roos Matina KyIF 2013
22 Seppä Sini Sparta 2013
23 Walander Daniel KyIF 2013
24 Witikka Tuomas Atlas 2013
25 Wollsten Stefan KyIF 2013
26 Back Linnea PIF 2014
27 Broman Per SIF 2014
28 Fröberg Anna PIF 2014
29 Järvinen Heikki SIF 2014
30 Karlsson Fredrik SIF 2014
31 Karlsson Tanja SIF 2014
32 Kemppainen Aletta ÅIFK 2014
33 Kokko Harri SIF 2014
34 Koljonen Emmi SIF 2014
35 Liimatainen Pasi SIF 2014
36 Lostedt Kaj SIF 2014
37 Luuppala Anton SIF 2014
38 Luuppala Matilda SIF 2014
39 Mäkelä Alexander ÅIFK 2014
40 Mäkelä Alexandra ÅIFK 2014
41 Nieminen Anne ÅIFK 2014
42 Nieminen Christian ÅIFK 2014
43 Nordling Elin PIF 2014
44 Paakkari Pekka SIF 2014
45 Palkoranta Miisa SIF 2014
46 Piironen Ari SIF 2014
47 Salminen Aini ÅIFK 2014
48 Salminen Tommy PIF 2014
49 Sari Onay ÅIFK 2014
50 Sjöstedt Marcus SIF 2014
51 Sundström Charlotta PIF 2014
52 Svanbäck Gustav SIF 2014
53 Vaskelainen Janica SIF 2014
54 Wikman David PIF 2014
55 Väisänen Silja PIF 2014
56 Ahtola Kim BK-46 2015
57 Alicia Alicia Atlas 2015
58 Ankio Christine Kiffen 2015
59 Axo Freya PIF 2015
60 Eilola Eemil Atlas 2015
61 Fager Lilian KyIF 2015
62 Gers Niclas ÅIFK 2015
63 Granlund Emilia PIF 2015
64 Halmeenmäki Aapo Atlas 2015
65 Haverinen Tommi Atlas 2015
66 Heerman Nea Atlas 2015
67 Heikel Dan PIF 2015
68 Jauhiainen Anna Atlas 2015
69 Jauhiainen Isa Atlas 2015
70 Juslin Henry Atlas 2015
71 Karvala Emma Atlas 2015
72 Keskinen Victoria Atlas 2015
73 Kostamo Laura KyIF 2015
74 Kotonen Kari Atlas 2015
75 Kullberg Stefan BK-46 2015
76 Kulovaara Kai ÅIFK 2015
77 Kuusela Kiia Atlas 2015
78 Laulainen Miikka Atlas 2015
79 Laulainen Milja Atlas 2015
80 Laura Laura Atlas 2015
81 Lemberg Lisa PIF 2015
82 Lindberg Robert BK-46 2015
83 Lindroos Ronja PIF 2015
84 Ljunggren Magnus BK-46 2015
85 Louevuo Lasse Atlas 2015
86 Lökström Ida Atlas 2015
87 Miettinen Sanni SIF 2015
88 Nummelin Ronny Atlas 2015
89 Nyberg Heidi Atlas 2015
90 Perälä Pyry Atlas 2015
91 Raatikainen Heddi Atlas 2015
92 Sarin Klaus Atlas 2015
93 Sundäng Kristian BK-46 2015
94 Suski Suski Atlas 2015
95 Söderlund Emma PIF 2015
96 Toriseva Mikko PIF 2015
97 Vainio Heidi PIF 2015
98 Veikkola Meri Atlas 2015
99 Wickström Marika BK-46 2015
100 Wide Annika BK-46 2015
101 Åstrand Gunilla Atlas 2015
102 Axberg Fanny GrIFK 2016
103 Berg Jonathan GrIFK 2016
104 Berglund Niklas BK-46 2016
105 Degerman Pamela BK-46 2016
106 Eskelin Ellen GrIFK 2016
107 Eskelin Stella GrIFK 2016
108 Grönmark Seppo BK-46 2016
109 Gumpler Alexander GrIFK 2016
110 Hammarberg Wilhelm GrIFK 2016
111 Hasselblatt Sofie GrIFK 2016
112 Hildén Matilda GrIFK 2016
113 Jensen Corinna GrIFK 2016
114 Johansson Simon GrIFK 2016
115 Lindholm Elmeri GrIFK 2016
116 Lundqvist Christer BK-46 2016
117 Nyström Axel GrIFK 2016
118 Pakarinen Atte GrIFK 2016
119 Palmroth Tea GrIFK 2016
120 Sandelin Amanda GrIFK 2016
121 Sjöblom Peik GrIFK 2016
122 Weckström Anders BK-46 2016
123 Wolff Wilhelmina GrIFK 2016
124 Boström Monica EIF 2017
125 Fredrikson Benjamin Akilles 2017
126 Grönqvist Caroline liikuntaoppetaja 2017
127 Hintsanen Pia EIF 2017
128 Holmström Johan EIF 2017
129 Ignatius Jennifer Akilles 2017
130 Jürgens Natalie SIF 2017
131 Kajasviita Kari SIF 2017
132 Karlsson Emil Akilles 2017
133 Karlsson Linus Akilles 2017
134 Karmi Tia Akilles 2017
135 Ketola Annika Akilles 2017
136 Liljendal Amanda Akilles 2017
137 Liljendal Ron Akilles 2017
138 Lindgård Daniela Akilles 2017
139 Lindgård Emilia Akilles 2017
140 Lindström Heidi EIF 2017
141 Lundström Kasper SIF 2017
142 Nyström Johan EIF 2017
143 Perho Joanna ÅIFK 2017
144 Ringell Sabina Akilles 2017
145 Rosenlöf Victoria Akilles 2017
146 Sjösted Matilda SIF 2017
147 Sjöström Janica Akilles 2017
148 Sjöström Thomas EIF 2017
149 Talka Mikael ÅIFK 2017
150 Tilles Edvard Akilles 2017
151 Weckström Jessica Akilles 2017
152 Westerholm Jesper HIK 2017
153 Westerlund Anna SIF 2017
154 Viljanen Teemu ÅIFK 2017
155 Grönqvist Klaus HIFK Damhandboll 2017
156 Hellbom Mirva HIFK Damhandboll 2017
157 Wilen Jochum HIFK Damhandboll 2017
158 Kavander Teemu HIFK 2017
159 Karme Jari HIFK 2017
160 Zujic Nikola HIFK 2017
161 Albert Rauli HIFK Damhandboll 2017
162 Andersson Kristian HIFK 2017
163 Jäntti Inka Sparta IF 2017
164 Kaikko Anni Sparta IF 2017

Jos nimesi puuttuu listalta, tai sinulla on jotain kysyttävää listauksesta, ota rohkeasti yhteyttä!
Jaakko Horelli

Mobile + 358 40  631 4154
Email   jaakko.horelli@finnhandball.net
www.finnhandball.net